Питання-відповіді

Іноземці, які можуть навчатися безкоштовно:

Навчання у вузі, яке ведеться польською мовою, можуть почати ті іноземці, чиє знання польської мови є достатнім для початку навчання у вузі і підтверджене: 

Для всіх іноземців без винятку існує можливість безкоштовно навчатися в будь-якому державному університеті країни з викладанням словацькою мовою і до досягнення 26-річного віку. Після завершення навчання іммігранту видається диплом європейського зразка, що дозволяє працевлаштуватися в країнах ЄС.

Вища освіта в Словаччині повністю відповідає прийнятим в Європі і світі нормам. Дипломи, які були отримані в словацьких вузах, отримують широке визнання і не потребують підтвердження в країнах ЄС, Канаді, США та інших країнах. Це дає відчутні переваги при подальшому працевлаштуванні за кордоном.

Навчаючись в Словаччині на мовних курсах чи в університетах, студенти мають право підробляти 10 годин на тиждень, при цьому з перших зароблених 200 євро не сплачуються відрахування. Існують комерційні компанії, які вузько профілюються на студентах і пропонують від 1,5 до 6 євро за годину. Також іноземці з ВНП у Словаччині на підставі навчання можуть займатися бізнесом, тобто заснувати приватне підприємство або фірму і працювати.

Якщо Ви збираєтесь їхати на навчання до Польщі або ж Ви вже студент, однозначно , одним з важливих питань є місце проживання. Більшість абітурієнтів та студентів надають перевагу проживанню в студентських гуртожитках, адже це і дешевше і веселіше. Але на жаль не всі університети Польщі можуть забезпечити місця в гуртожитках. Також, не всі хочуть проживати в гуртожитках. У таких випадках оптимальний варіант – оренда квартири або кімнати.

Іноземці, які проживають у Польщі на підставі дозволу на поселення (ПМП) мають право навчатися у ВНЗ в Польщі на тих же підставах, як і польські громадяни (отже, безкоштовно) і мають право подати заяву на отримання стипендії, яка виплачується з державного бюджету.

Карта побиту – це документ, що підтверджує особу,яка перебуває на території Республіки Польща. Є два види карти. А саме - Карта Тимчасового Побиту та Карта Сталого Побиту.

Хоча навчання у більшості шкіл для дітей, які не є громадянами Польщі, безкоштовне, є інші обов’язкові витрати, пов’язані з процесом навчання, а саме: витрати на покупку шкільних підручників, шкільного приладдя, шкільну форму (у деяких школах), плата за шкільні обіди, плата за страхування (кожна дитина , яка перебуває у школі, повинна бути застрахована від наслідків нещасних випадків), внески на батьківський комітет, класні витрати, плата за шкільні екскурсії (необов’язково – якщо батьки дитини не мають коштів на покриття витрат або просто не хочуть, щоб дитина виїжджала, дитина може не брати участі в поїздці).

Польща є учасником у рамках багатосторонніх ініціатив у галузі освіти.

Основною є програма Європейського Союзу – Erasmus. У 2009/2010 навчальному році близько 14 000 польських студентів поїхали на навчання в іноземні вищі навчальні заклади, і близько 6000 студентів програми Erasmus вибрали польські вищі навчальні заклади.

Вступ до польських університетів завжди займає певний період часу, і коли нарешті рішення про зарахування до вузу вже у Ваших руках, залишається одне – отримати візу. На перший погляд, процес отримання студентської візи - це довготривала та складна процедура, але насправді це не так і складно. 

Середніми школами в Польщі називаються школи, в яких учень починає навчання після закінчення гімназії. Їх декілька видів:

Кілька фактів про вищу освіту в польських вузах, про які ви можливо не знали:

Навчання для студентів стаціонару (польською мовою) у державних вищих навчальних закладах є безкоштовним для польських студентів та іноземців, які навчаються в Польщі на умовах, що застосовуються відносно громадян Польщі (за наявності ПМЖ, громадянства ЄС).

ПЕРЕВАГИ НАВЧАННЯ у Польщі:

- Диплом про завершення освіти у польському ВНЗ відповідає Міжнародним нормам класифікації освіти (ISCED), тобто визнається у більшості країн світу, усіма країнами Європейського союзу та пострадянського простору

У Польщі навчання релігії може проходити в школі, проте це навчання організоване церквою чи іншою релігійною групою певного віросповідання, не органами освіти. Участь в уроках релігії не є обов’язковою. Однак якщо дитина відвідує уроки релігії, оцінка з релігії вноситься до шкільного свідоцтва.

Система вищої освіти в Польщі представлена державними та недержавними, приватними університетами. Як державні, так і приватні вищі навчальні заклади мають однакову стандартну систему навчального процесу. Тип ВНЗ немає впливу на якість навчання чи престижність диплому.

Кожна дитина, яка не є польським громадянином, має право на додаткові безкоштовні уроки польської мови, організовані в школі протягом перших 12 місяців, не менше 2 годин на тиждень (у Польщі навчальна година становить 45 хвилин).

Студент стаціонару (денна форма). Віза С10

Студент стаціонару може працювати тільки 3 місяці на рік під час літніх канікул (липень, серпень, вересень). Для роботи Вам не потрібні ніякі дозволи і додаткові формальності.

Якщо ж ви плануєте працювати не тільки влітку або більше ніж 3 місяці, то тут є 3 варіанти:

Дитина-іноземець має право на додаткові безкоштовні заняття, організовані у школі протягом перших 12 місяців, у розмірі одного уроку на тиждень на один предмет (У Польщі навчальна година становить 45 хвилин). Загальний обсяг додаткових безкоштовних занять з польської мови і вирівнюючих занять з інших предметів не може перевищувати 5 годин на тиждень на одного учня.

Шкільне посвідчення – це документ, що підтверджує факт, що дитина ходить до школи. Воно містить дані дитини (ім’я, прізвище, дату народження) і дані школи, куди вона ходить (назва, адреса). Шкільне посвідчення є обов’язковим документом. Воно видається в школі, де навчається дитина. Дійсне від 30 вересня року, в якому вона була видана, до 30 вересня наступного року, і тоді в ньому треба буде знову поставити шкільну печатку, як підтвердження того, що дитина продовжує там навчання.

Так. Навчання є безкоштовним для усіх дітей, як громадян Польщі, так і іноземців, у державних початкових школах, гімназіях і середніх школах до виповнення 18 років або до закінчення школи. Винятками є післяліцейні школи, середні школи для дорослих, художні школи та установи підготовки вчителів.

Студенти, які навчаються у Польщі, мають достатньо вільного часу, аби поєднувати навчання з роботою. Студенти можуть працювати як під час літніх канікул, так і протягом навчання, наприклад на вихідних або ж по декілька годин після занять. В середньому студент має 20 годин в тиждень на підробіток. Найпопулярніші сфери, в яких студенти знаходять роботу, це кафе, магазини, супермаркети та інші. Заробітня платня у такихзакладах становить 8-11 злотих за годину, що дає можливість заробити від 600 до 900 злотих в місяць.

У 1999 році Польща приєдналася до Болонського процесу, розвиваючи двоступеневу систему освіти та систему пунктів ЕСТS. ЕСТS – це одиниця вимірювання навчального навантаження студента, необхідного для засвоєння кредитних модулів, або блоку модулів. Кожен предмет, який вивчає студент в університеті, має заздалегідь визначені кількість пунктів ECTS. Ця системa впроваджена з метою полегшення процедуру порівняння рівня освіти студентів відповідно навчальним напрямкам.

Іноземці, які починають навчання у вузі на таких же підставах, як і польські громадяни, мають право клопотати про стипендії з бюджету держави:

Словацькі освітні установи надають своїм студентам можливість проживати в гуртожитку. Це правило застосовується і по відношенню до іноземців. Жити в гуртожитку пропонують не тільки вузи, але і середні та початкові школи.

Якщо дитина ще не досягла вісімнадцяти років, у гуртожитках працюють вихователі, які встановлюють відповідний розпорядок дня. Тому, якщо ви вирішили відправити свою дитину на навчання за кордон, можете бути впевненим в тому, що про неї будуть добре дбати. Проживання в гуртожитку обійдеться в суму 50-150 євро на місяць.

У Польщі немає офіційного рейтингу вищих навчальних закладів, є національні та міжнародні університетські рейтинги, але Міністерство науки та вищої освіти їх не підтримує. Всі польські вищі навчальні заклади мають однаковий статус згідно закону.

Навчальний рік починається у Польщі 1 вересня, а закінчується в останню п’ятницю червня наступного року. Конкретні дати щороку визначаються Міністром освіти, з урахуванням вихідних, перехідних свят та інших подій, що впливають на час навчання. 1 вересня (чи інший день, зазначений у цьому році як перший день школи, якщо 1 вересня припадає на вихідні) є днем урочистої лінійки та організаційної зустрічі класного керівника з учнями (в молодших класах, з батьками). У цей день немає занять.

Можливість навчання у ВУЗі в Польщі на тих же умовах, що і польські громадяни, залежить від документа, на підставі якого ви перебуваєте в Польщі.

Навчатися на тих же умовах, що і польські громадяни (в тому числі можливість безкоштовного навчання у державних ВНЗ), можуть іноземці, які мають дозвіл на постійне проживання в Польщі (дозвіл на поселення або дозвіл на перебування довготермінового резидента ЄС).

Хотіли б навчатися у Польщі, але на даному етапі Ви – студент 1, 2 чи 3 курсу університету в Україні? Пропонуємо вам перевестись на навчання до одного з університетів Польщі. Це, дійсно, можливо і не так важко, як здається.

Іспит на атестат зрілості – це загальнопольський іспит для випускників ліцеїв та технікумів і здійснюється у всіх школах в Польщі в один і той же час, зазвичай в травні. Цей іспит не є обов’язковим. Здача цього іспиту є умовою продовження навчання у вищих навчальних закладах.