Питання-відповіді

Навчаючись в Словаччині на мовних курсах чи в університетах, студенти мають право підробляти 10 годин на тиждень, при цьому з перших зароблених 200 євро не сплачуються відрахування. Існують комерційні компанії, які вузько профілюються на студентах і пропонують від 1,5 до 6 євро за годину. Також іноземці з ВНП у Словаччині на підставі навчання можуть займатися бізнесом, тобто заснувати приватне підприємство або фірму і працювати.

Іспит на атестат зрілості – це загальнопольський іспит для випускників ліцеїв та технікумів і здійснюється у всіх школах в Польщі в один і той же час, зазвичай в травні. Цей іспит не є обов’язковим. Здача цього іспиту є умовою продовження навчання у вищих навчальних закладах.

Студент стаціонару (денна форма). Віза С10

Студент стаціонару може працювати тільки 3 місяці на рік під час літніх канікул (липень, серпень, вересень). Для роботи Вам не потрібні ніякі дозволи і додаткові формальності.

Якщо ж ви плануєте працювати не тільки влітку або більше ніж 3 місяці, то тут є 3 варіанти:

Кожна дитина, яка не є польським громадянином, має право на додаткові безкоштовні уроки польської мови, організовані в школі протягом перших 12 місяців, не менше 2 годин на тиждень (у Польщі навчальна година становить 45 хвилин).

Шкільне посвідчення – це документ, що підтверджує факт, що дитина ходить до школи. Воно містить дані дитини (ім’я, прізвище, дату народження) і дані школи, куди вона ходить (назва, адреса). Шкільне посвідчення є обов’язковим документом. Воно видається в школі, де навчається дитина. Дійсне від 30 вересня року, в якому вона була видана, до 30 вересня наступного року, і тоді в ньому треба буде знову поставити шкільну печатку, як підтвердження того, що дитина продовжує там навчання.

Якщо Ви збираєтесь їхати на навчання до Польщі або ж Ви вже студент, однозначно , одним з важливих питань є місце проживання. Більшість абітурієнтів та студентів надають перевагу проживанню в студентських гуртожитках, адже це і дешевше і веселіше. Але на жаль не всі університети Польщі можуть забезпечити місця в гуртожитках. Також, не всі хочуть проживати в гуртожитках. У таких випадках оптимальний варіант – оренда квартири або кімнати.

Система вищої освіти в Польщі представлена державними та недержавними, приватними університетами. Як державні, так і приватні вищі навчальні заклади мають однакову стандартну систему навчального процесу. Тип ВНЗ немає впливу на якість навчання чи престижність диплому.

Іноземці, які можуть навчатися безкоштовно:

Навчання для студентів стаціонару (польською мовою) у державних вищих навчальних закладах є безкоштовним для польських студентів та іноземців, які навчаються в Польщі на умовах, що застосовуються відносно громадян Польщі (за наявності ПМЖ, громадянства ЄС).

Середніми школами в Польщі називаються школи, в яких учень починає навчання після закінчення гімназії. Їх декілька видів:

Навчання у вузі, яке ведеться польською мовою, можуть почати ті іноземці, чиє знання польської мови є достатнім для початку навчання у вузі і підтверджене: 

У 1999 році Польща приєдналася до Болонського процесу, розвиваючи двоступеневу систему освіти та систему пунктів ЕСТS. ЕСТS – це одиниця вимірювання навчального навантаження студента, необхідного для засвоєння кредитних модулів, або блоку модулів. Кожен предмет, який вивчає студент в університеті, має заздалегідь визначені кількість пунктів ECTS. Ця системa впроваджена з метою полегшення процедуру порівняння рівня освіти студентів відповідно навчальним напрямкам.

Іноземці, які починають навчання у вузі на таких же підставах, як і польські громадяни, мають право клопотати про стипендії з бюджету держави:

ПЕРЕВАГИ НАВЧАННЯ у Польщі:

- Диплом про завершення освіти у польському ВНЗ відповідає Міжнародним нормам класифікації освіти (ISCED), тобто визнається у більшості країн світу, усіма країнами Європейського союзу та пострадянського простору

Можливість навчання у ВУЗі в Польщі на тих же умовах, що і польські громадяни, залежить від документа, на підставі якого ви перебуваєте в Польщі.

Навчатися на тих же умовах, що і польські громадяни (в тому числі можливість безкоштовного навчання у державних ВНЗ), можуть іноземці, які мають дозвіл на постійне проживання в Польщі (дозвіл на поселення або дозвіл на перебування довготермінового резидента ЄС).

Студенти, які навчаються у Польщі, мають достатньо вільного часу, аби поєднувати навчання з роботою. Студенти можуть працювати як під час літніх канікул, так і протягом навчання, наприклад на вихідних або ж по декілька годин після занять. В середньому студент має 20 годин в тиждень на підробіток. Найпопулярніші сфери, в яких студенти знаходять роботу, це кафе, магазини, супермаркети та інші. Заробітня платня у такихзакладах становить 8-11 злотих за годину, що дає можливість заробити від 600 до 900 злотих в місяць.

Навчальний рік починається у Польщі 1 вересня, а закінчується в останню п’ятницю червня наступного року. Конкретні дати щороку визначаються Міністром освіти, з урахуванням вихідних, перехідних свят та інших подій, що впливають на час навчання. 1 вересня (чи інший день, зазначений у цьому році як перший день школи, якщо 1 вересня припадає на вихідні) є днем урочистої лінійки та організаційної зустрічі класного керівника з учнями (в молодших класах, з батьками). У цей день немає занять.

У Польщі навчання релігії може проходити в школі, проте це навчання організоване церквою чи іншою релігійною групою певного віросповідання, не органами освіти. Участь в уроках релігії не є обов’язковою. Однак якщо дитина відвідує уроки релігії, оцінка з релігії вноситься до шкільного свідоцтва.

Словацькі освітні установи надають своїм студентам можливість проживати в гуртожитку. Це правило застосовується і по відношенню до іноземців. Жити в гуртожитку пропонують не тільки вузи, але і середні та початкові школи.

Якщо дитина ще не досягла вісімнадцяти років, у гуртожитках працюють вихователі, які встановлюють відповідний розпорядок дня. Тому, якщо ви вирішили відправити свою дитину на навчання за кордон, можете бути впевненим в тому, що про неї будуть добре дбати. Проживання в гуртожитку обійдеться в суму 50-150 євро на місяць.

Дитина-іноземець має право на додаткові безкоштовні заняття, організовані у школі протягом перших 12 місяців, у розмірі одного уроку на тиждень на один предмет (У Польщі навчальна година становить 45 хвилин). Загальний обсяг додаткових безкоштовних занять з польської мови і вирівнюючих занять з інших предметів не може перевищувати 5 годин на тиждень на одного учня.

Так. Навчання є безкоштовним для усіх дітей, як громадян Польщі, так і іноземців, у державних початкових школах, гімназіях і середніх школах до виповнення 18 років або до закінчення школи. Винятками є післяліцейні школи, середні школи для дорослих, художні школи та установи підготовки вчителів.

Іноземці, які проживають у Польщі на підставі дозволу на поселення (ПМП) мають право навчатися у ВНЗ в Польщі на тих же підставах, як і польські громадяни (отже, безкоштовно) і мають право подати заяву на отримання стипендії, яка виплачується з державного бюджету.

У Польщі немає офіційного рейтингу вищих навчальних закладів, є національні та міжнародні університетські рейтинги, але Міністерство науки та вищої освіти їх не підтримує. Всі польські вищі навчальні заклади мають однаковий статус згідно закону.

Для всіх іноземців без винятку існує можливість безкоштовно навчатися в будь-якому державному університеті країни з викладанням словацькою мовою і до досягнення 26-річного віку. Після завершення навчання іммігранту видається диплом європейського зразка, що дозволяє працевлаштуватися в країнах ЄС.

Вища освіта в Словаччині повністю відповідає прийнятим в Європі і світі нормам. Дипломи, які були отримані в словацьких вузах, отримують широке визнання і не потребують підтвердження в країнах ЄС, Канаді, США та інших країнах. Це дає відчутні переваги при подальшому працевлаштуванні за кордоном.

Кілька фактів про вищу освіту в польських вузах, про які ви можливо не знали:

Хоча навчання у більшості шкіл для дітей, які не є громадянами Польщі, безкоштовне, є інші обов’язкові витрати, пов’язані з процесом навчання, а саме: витрати на покупку шкільних підручників, шкільного приладдя, шкільну форму (у деяких школах), плата за шкільні обіди, плата за страхування (кожна дитина , яка перебуває у школі, повинна бути застрахована від наслідків нещасних випадків), внески на батьківський комітет, класні витрати, плата за шкільні екскурсії (необов’язково – якщо батьки дитини не мають коштів на покриття витрат або просто не хочуть, щоб дитина виїжджала, дитина може не брати участі в поїздці).

Вступ до польських університетів завжди займає певний період часу, і коли нарешті рішення про зарахування до вузу вже у Ваших руках, залишається одне – отримати візу. На перший погляд, процес отримання студентської візи - це довготривала та складна процедура, але насправді це не так і складно. 

Карта побиту – це документ, що підтверджує особу,яка перебуває на території Республіки Польща. Є два види карти. А саме - Карта Тимчасового Побиту та Карта Сталого Побиту.

Польща є учасником у рамках багатосторонніх ініціатив у галузі освіти.

Основною є програма Європейського Союзу – Erasmus. У 2009/2010 навчальному році близько 14 000 польських студентів поїхали на навчання в іноземні вищі навчальні заклади, і близько 6000 студентів програми Erasmus вибрали польські вищі навчальні заклади.

Хотіли б навчатися у Польщі, але на даному етапі Ви – студент 1, 2 чи 3 курсу університету в Україні? Пропонуємо вам перевестись на навчання до одного з університетів Польщі. Це, дійсно, можливо і не так важко, як здається.